Biegający Tust wystartuje jutro w Silesia Maraton
Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie bieg maratoński prowadzony ulicami czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Silesia Marathon to największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce.
Pierwszy Silesia Marathon wystartował 3 maja 2009 roku spod bram Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Metę maratonu usytuowano wtedy przed katowickim „Spodkiem”. Honorowym starterem pierwszego maratonu ulicznego na Śląsku był prof. Jerzy Buzek. Pomysłodawcą biegu i prowadzącym imprezę do dnia dzisiejszego jest Bohdan Witwicki – biegacz, promotor aktywności fizycznej i sportu, prezes fundacji Silesia Pro Active.
W 2010 roku bieg został ograniczony do jednego miasta i zawody rozegrano  wyłącznie na ulicach Katowic. W 2011 roku udało się zorganizować maraton na trasie już trzech miast, z Chorzowa przez Siemianowice Śląskie do Katowic. W kolejnych latach trasa biegu prowadziła w odwrotnym kierunku, z metą w Parku Śląskim w Chorzowie.
Od 2014 do 2016 roku start i meta biegu maratońskiego usytuowane były w jednym miejscu. Trasa prowadziła z Katowic przez Siemianowice Śląskie, Mysłowice i z powrotem do centrum Katowic.
W 2017 roku metą biegu był Stadion Śląski i tym samym wróciliśmy do historii, kiedy to pierwsza edycja startowała z przed bram stadionu. 1 października 2017 PKO Silesia Marathon był pierwszym wydarzeniem sportowym na oddanym po modernizacji Stadionie Śląskim, a maratończyków dopingowała rekordowa publiczność – stadion w dniu zawodów odwiedziło 100.000 osób.
Rok 2018 okazał się wyjątkowy, bo jubileuszowy. 10 lat wspaniałych biegowych emocji oraz kolejny wzrost frekwencji biegaczy po raz kolejny mogliśmy świętować na największym obiekcie lekkoatletycznym Europy.

W latach 2015 – 2018 zawody rozgrywane były pod nazwą PKO Silesia Marathon a sponsorem tytularnym był PKO Bank Polski.
W 2019 roku głównym partnerem wydarzenia zostało Województwo Śląskie. Zawody rozgrywane są pod oficjalną nazwą: Silesia Marathon, Śląskie 1919 – 2019
Silesia Marathon to nie tylko bieg główny na dystansie 42 km i 195 metrów, ale i liczne biegi towarzyszące. Od 2009 roku w ramach zawodów organizowany jest półmaraton, zawody dla dzieci i młodzieży.
Trasa Silesia Marathon posiada międzynarodowy atest. Bieg należy do największego stowarzyszenia AIMS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Ulicznych). Od pierwszej edycji zawody rozgrywane są pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki a od 2017 roku również Marszałka Województwa Śląskiego.