Nike Vaporfly buty, które zrewolucjonizowały bieganie!

źródło: https://sklepbiegacza.pl/


Niezwykle kontrowersyjne buty Nike Vaporfly, które zrewolucjonizowały bieganie - pozwalając elitarnym sportowcom pobić rekordy światowego maratonu, a zwykłym zmiażdżyć swoje osobiste rekordy - uzyskały pieczęć aprobaty World Athletics .
W długo oczekiwanym orzeczeniu organ zarządzający tym sportem potwierdził, że Nike Vaporfly, mogą poprawić czasy maratonu o jedną do dwóch minut u elitarnych sportowców, są prawnie dopuszczalne, pomimo tego, że wielu w tym sporcie oskarża buty jako „doping technologiczny”
Jednak World Athletics wprowadził „nieokreślone moratorium” na przyszłe postępy w technologii obuwia, ponieważ przyznaje, że „istnieją wystarczające dowody, aby budzić obawy, że integralność sportu może być zagrożona przez ostatnie wydarzenia”.
Buty, które zostały po raz pierwszy wprowadzone w 2016 roku, działają dzięki połączeniu nowej lekkiej, ale twardej pianki o nazwie Pebax, która jest połączona z zakrzywioną płytą węglową, aby uzyskać efekt „sprężyny”, który zapewnia mniejszą stratę energii podczas biegu.
Obuwie to nadal wywołują kontrowersje i gniew w świecie lekkoatletycznym ze względu na skalę ich przewagi w porównaniu do wszystkich innych konkurencyjnych butów. Jake Riley, amerykański biegacz, który ukończył wyścig na dziewiątym miejscu w zeszłym roku w maratonie w Chicago, opisał noszenie Nike Next% jako „jak bieganie na trampolinach”.
To, co szczególnie rozwścieczyło konkurencyjne marki obuwia, to fakt, że Nike uzyskało kilka patentów na kąt płyty węglowej - przez co jeszcze trudniej je dogonić - podczas gdy pianka Pebax również nie jest powszechnie dostępna.
Nowe przepisy World Athletics mówią, że producenci obuwia nie mogą już pozwolić swoim sportowcom na start w prototypach - a od 30 kwietnia 2020 r. Każdy but musi być dostępny do zakupu dla każdego sportowca na otwartym rynku detalicznym przez okres czterech lat przed użyciem w zawodach.
Istnieje również „nieograniczone moratorium” na każdy nowy but, który ma podeszwę grubszą niż 40 mm i ma więcej niż jedną sztywną osadzoną płytę lub ostrze.
Nowe przepisy oznaczają, że następna generacja Nike AlphaFly, noszona przez Eliuda Kipchoge, gdy przebiegł 26,2 mili w niecałe dwie godziny w Wiedniu w październiku, nie będzie dopuszczalna, ponieważ podobno zawierają trzy płyty węglowe i mają podeszwę grubszą niż 40 mm.
Jednak, jak poinformował Guardian, modele Nike noszone przez Kipchoge i Brigida Kosgei w celu zniszczenia oficjalnych rekordów maratonu mężczyzn i kobiet w ciągu ostatnich 18 miesięcy są legalne.
W międzyczasie panel ekspertów World Athletics zalecił podjęcie dalszych badań w celu ustalenia „prawdziwego wpływu tej technologii” i oceny wszelkich nowych butów, które pojawią się na rynku w przyszłości.
Przemawiając po ogłoszeniu decyzji, prezydent World Athletics, Sebastian Coe, powiedział, że decyzja była proporcjonalna. „Nie jest naszym obowiązkiem regulowanie całego rynku obuwia sportowego, ale naszym obowiązkiem jest zachowanie uczciwości elitarnej konkurencji poprzez zapewnienie, że buty noszone przez elitarnych sportowców podczas zawodów nie oferują nieuczciwej pomocy ani korzyści”, powiedział.
„Wchodząc w rok olimpijski, nie wierzymy, że możemy wykluczyć buty, które były ogólnie dostępne od dłuższego czasu, ale możemy wytyczyć granicę, zabraniając używania butów, które idą dalej niż obecnie. rynek, podczas gdy my badamy dalej.
Matt Yates, były olimpijczyk, a obecnie najlepszy trener, powiedział Guardianowi, że nowe przepisy były przypadkiem zbyt małego, zbyt późnego. „Sportowcy stracili medale, fundusze i wsparcie finansowe, ponieważ Nike pozwolono złamać zasady, a World Athletics spało i nic nie zrobiło” - powiedział. „To to samo co doping, to po prostu oszukiwanie”.

Publikowanie komentarza

0 Komentarze