Przekroczenie 10 000 kroków dziennie niekoniecznie zapobiegnie przybieraniu na wadze.
Chociaż poprzednie badania poddały w wątpliwość, czy 10 000 kroków dziennie powinno naprawdę być złotym standardem aktywności chodzenia, dla wielu pozostało codziennym kamieniem milowym. Nowe badanie sugeruje, że nie trzeba rezygnować z tej liczby, ponieważ ma ona pewne zalety - ale sugeruje również, że zapobieganie przybieraniu na wadze nie jest jedną z nich.

Badania opublikowane w czasopiśmie Journal of Obesity szczegółowo opisują eksperyment przeprowadzony po 120 studentach pierwszego roku na Uniwersytecie Brighama Younga (BYU), którzy codziennie przez sześć dni w tygodniu chodzili po 10 000, 12 500 lub 15 000 kroków dziennie przez sześć dni w tygodniu. Uczniowie śledzili swoje kroki za pomocą krokomierza.Celem badania była ocena, czy przekroczenie 10 000 kroków zminimalizuje rodzaj przyrostu masy ciała i tłuszczu, który jest powszechny wśród studentów pierwszego roku, szczególnie w pierwszych miesiącach nauki. Wynik? Nie tak bardzo - średni przyrost masy ciała dla studentów wyniósł 1,5 kg.
Powód, dla którego wyższy poziom aktywności nie przełożył się na bardziej ochronny efekt, nie był częścią badania, ale główny autor, dr Bruce Bailey, profesor nauk fizycznych w BYU, powiedział Runner's World, że te wyniki są spójne z wcześniejszych badań.

„Aktywność fizyczna generalnie powoduje jedynie niewielką utratę masy ciała , a niektóre badania nawet tego nie zauważyły”, powiedział, dodając, że zapobieganie przybieraniu na wadze, szczególnie w tej populacji, będzie wymagało dalszych badań - szczególnie przy zmianach wzorców żywieniowych.
Jednak fakt, że wielu uczestników przybrało na wadze, nie oznacza, że ​​nie widzieli korzyści z większej aktywności, dodał Bailey. Powiedział, że ci, którym udało się osiągnąć 15 000 kroków dziennie, mieli co najmniej godzinę więcej aktywnego czasu w ciągu swoich dni, niż kiedy zaczynali.
„Przekraczanie 10 000 kroków dziennie skraca czas siedzącego trybu życia i zwiększa umiarkowaną aktywność, co może przynieść korzyści wykraczające poza wagę” - powiedział. „ Utrzymanie tego poziomu aktywności ma wiele zalet emocjonalnych i zdrowotnych”.

Poprzednie badania potwierdzają to założenie. Badanie przeprowadzone w 2019 r. W JAMA Internal Medicine na starszych kobietach wykazało, że zaledwie 4400 kroków dziennie wiązało się z niższym współczynnikiem umieralności w porównaniu z tymi, które były bardziej siedzące - i że im wyższa liczba kroków, tym bardziej śmiertelność spadała przed osiągnięciem 7500 kroków.
Dodatkowe badania z 2010 r. W bieżącej opinii w sprawie kardiologii wykazały , że istnieją spójne powiązania między chodzeniem a lepszym zdrowiem sercowo-naczyniowym u osób w każdym wieku, zarówno zdrowych, jak i cierpiących na choroby serca.

Co do tego, jak szybko powinieneś chodzić, aby zobaczyć te korzyści zdrowotne? Badanie z 2019 r. W British Journal of Sports Medicine wykazało, że chodzenie ze 100 lub więcej kroków na minutę liczy się jako aktywność fizyczna o umiarkowanym natężeniu, podczas gdy 130 lub więcej kroków na minutę to intensywna aktywność fizyczna. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi aktywności fizycznej- dorośli powinni dążyć do 150–300 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut ćwiczeń o wysokiej intensywności na tydzień.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz spowolnić lub zatrzymać przyrost masy ciała, samo zwiększenie kroków może nie być najlepszą strategią. Ale jako ogólny wzmacniacz zdrowia- tak. 

Publikowanie komentarza

0 Komentarze