UltraRunning- kompendium wiedzy dla początkującego ultrasa. [BLOG]Cieszę się, że zainteresował Cię ten wpis. Skoro już tutaj jesteś, przypuszczam, że chcesz się dowiedzieć czegoś nowego o świecie biegów terenowych. Musisz wiedzieć drogi czytelniku, że doświadczony biegacz górski, zdaje sobie sprawę z warunków panujących na szlaku. Jest świadomy, że jego najlepsze, najlżejsze buty mogą w jednej chwili zamienić się w kilogramową, nieruchomą cegłę, a kilometry usypanego kamieniami szlaku mogą ciągnąć, szarpać i osłabiać nasze biodra i pachwiny. Musisz mieć świadomość, że przy ciężkich warunkach, po kilkudziesięciu kilometrach- możesz poczuć się naprawdę sfrustrowany

Czytając ten post, dowiesz się:
➤ Jak wygląda moje przygotowanie do biegów górskich.
➤ Co zmienić w codziennym treningu.

Wiedza, którą Ci przedstawiam, oparta jest na własnym doświadczeniu oraz doświadczeniu moich kolegów, którzy w swoim CV biegów górskich posiadają imponujące starty! Podobnie jak Ty cały czas się uczę i staram się poszerzać swoją wiedzę, która ułatwia mi pokonywanie jeszcze większej ilości kilometrów podczas największym wyścigów biegów górskich w Polsce.  

🔻 TRENING 🔻
Nie przedstawię Ci tutaj kompletnego planu treningowego. Tutaj swoją rolę odegra trener, który posiada na ten temat odpowiednią wiedzę. Plan treningowy, to kwestia bardzo indywidualna- zależna od Twojego dotychczasowego przygotowania, wieku, wagi i doświadczenia w bieganiu. Przekażę Ci natomiast parę wskazówek, które otrzymałem od bardziej doświadczonych kolegów.

➤ Biegając w mokrych warunkach, upewnij się, że buty które wybrałeś mają odpowiedni drenaż i nie są zbyt ciężkie gdy są przemoczone. Nie omijaj terenów pełnych kałuż! Testuj swoje obuwie i skarpety, sprawdź czy nie są zbyt ciężkie kiedy je przemoczysz? Testujesz w ten sposób nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim swoją "głowę". Uwierz mi, że podczas zawodów, mimo tego że będziesz omijać kałuże- prędzej czy później organizator może sprawić Ci niespodziankę i poprowadzić trasę zawodów przez lodowaty potok- nie unikniesz uczucia mokrej stopy!

➤ Podczas biegów górskich, nieuniknione są nietypowe skręcenia ciała podczas biegu. Twoje stopy będą narażone na wyginanie w każdą stronę. Na ciele poczujesz ból mięśni, o których wcześniej nie miałeś zielonego pojęcia, a nogi będą naprawdę obciążone w niecodzienny sposób. Dobrym pomysłem jest urozmaicenie treningów o dodatkowe rozciąganie typu joga. Dodatkowo dzięki treningom stabilizacji staniesz się bardziej giętki i skoczny, co zniweluje możliwość kontuzji na kamienistym szlaku. 

➤ Podczas zawodów, organizator może poprowadzić trasę przez wysokie zarośla. Używanie w tym momencie siły nie jest najlepszą strategią! Szybko się zmęczysz i będziesz bardziej narażony na kontuzje- trudno jest zaufać temu co znajduje się pod stopami gdy nie widzisz ziemi. Dobrą metodą jest wybieranie podczas treningu trasy na tak zwaną "szagę". Nie wiem czy takowa metoda przyczynia się stricte do jakości wykonywanego treningu, ale z pewnością pomaga wydajnej biegać i wzmacnia psychicznie.  

🔻 MENTALNOŚĆ 🔻
Niezależnie od tego czy wykonujesz trening, czy bierzesz udział w zawodach- Twoja mentalność może sprawić różnicę między udanym wyścigiem, a pełnym irytacji i niepokoju. Jednym z najczęściej popełnianych przeze mnie błędów podczas startów, było narzucanie z góry określanego tempa biegu i cele czasowe! Dzisiaj wiem, że był to ogromny błąd- pamiętaj, że nie jesteś w stanie przewidzieć warunków panujących na szlaku, nie wiesz jak bardzo Cię spowolnią? Próba narzucenia z góry określonego tempa, to metoda na katastrofę podczas Twojego startu. Zachowaj cierpliwość i nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka, a z pewnością zaprocentuje to w dalszej części zawodów. 

Po dziś dzień pamiętam słowa jakie zaserwował mi Krystian Ogły przed debiutem w Biegu 7 Szczytów: "Pamiętaj! Głowa spokojna... Spokój, spokój, spokój...".  TrailRunning, to naprawdę trudny sport, wymagający odpowiedniego podejścia, ale przy wcześniejszym przygotowaniu i cierpliwości poczujesz się bardziej pewny siebie, a wspomnienia ze startu pozostaną z Tobą już do końca życia...

 
autor: Dawid Gajlusz

Drogi czytelniku, zostaw proszę komentarz pod postem.
Napisz proszę czy w jakikolwiek sposób mój post był dla Ciebie przydatny?
Bardziej doświadczonych- proszę o konstruktywną krytykę. 

Publikowanie komentarza

0 Komentarze