Biegaczu- w ten sposób możesz bezpiecznie usunąć kleszcza.


Przy cieplejszej pogodzie towarzyszy początek sezonu biegowego każdego roku. W zaistniałej sytuacji, kiedy właśnie otwarto lasy- masz szansę zostać ugryziony przez kleszcza podczas treningu. Nie musisz panikować, po prostu upewnij się, że usunąłeś go poprawnie.
Podczas sesji biegania (szczególnie w lesie, na szlakach itp.) Jesteś ulubionym celem tych małych, okrutnych stworzeń. Ważne jest, aby jak najszybciej usunąć kleszcza. Zmniejsza to ryzyko zachorowania, ponieważ kleszcze mogą rozprzestrzeniać boreliozę.

Zapobieganie jest lepsze niż leczenie

Po spacerze szybko sprawdź swoje ciało pod kątem możliwych oznak, na przykład podczas kąpieli pod prysznicem lub zakładania świeżej odzieży. Skup się na całym ciele, w tym na obszarach pod ubraniem. Ponieważ kleszcze uwielbiają cieplejsze miejsca! Nawet jeśli spacerowałeś lub byłeś w ogrodzie, wykonanie krótkiej kontroli nie boli.

W ten sposób usuwasz kleszcza!

  • Za pomocą pincety chwyć kleszcza jak najbliżej skóry w pobliżu głowy. Wyciągnij go delikatnie i w jednej linii prostej.
  • Czy kawałek głowy pozostaje w skórze? To nie będzie bolało, wyjdzie ponownie.
  • Następnie zdezynfekuj ranę środkiem dezynfekującym. Nie zapomnij też umyć rąk mydłem.
  • Wyrzuć kleszcza jak najszybciej, np. W toalecie. Nie „miażdż” go między palcami, ponieważ nadal może przenosić choroby!
  • Możesz także użyć specjalnego narzędzia do usuwania kleszczy zamiast pęset. Następnie postępuj zgodnie z dołączonymi instrukcjami.

Kiedy powinieneś pójść do lekarza z kleszczem?

Jeśli udało ci się szybko usunąć kleszcza, nie musisz iść do lekarza. Powinieneś iść, jeśli wystąpi którakolwiek z tych oznak:
  • Twoja skóra odbarwia się w miejscu ukąszenia. Ponadto miejsce staje się coraz większe. Jest to możliwe do 3 miesięcy po ukąszeniu kleszcza!
  • Masz gorączkę i bóle mięśni i / lub stawów w pierwszych tygodniach po ukąszeniu.
  • Masz dolegliwości stawów, skóry, nerwów lub serca. Mogą być objawem boreliozy. Nie pozwól, aby te oznaki trwały zbyt długo i skonsultuj się z lekarzem w odpowiednim czasie, jeśli wystąpią. Następnie leczenie można rozpocząć od antybiotyków i wkrótce się skończy.
źródło: https://running.nl/

Publikowanie komentarza

0 Komentarze