Przyszłość wyścigów Ultra Trail w czasach koronawirusa.

foto: shanghaiist.com/chinanews.com
Jaka będzie przyszłość udziału w wyścigach Ultra Trail, jeśli pandemia nie zostanie całkowicie pokonana? Jakie środki zastosują organizatorzy wyścigu? Jakich nowych zasad będą musieli przestrzegać uczestnicy zawodów?
Publikujemy artykuł napisany przez www.trailrunningmovement.com, zebrali oni kilka hipotez, które prawdopodobnie zostaną przyjęte, szczególnie w pierwszych zawodach pod koniec lipca, sierpnia i września 2020 r.
Te hipotezy organizatorów są oparte na ocenach eksperymentów przyjętych już przez niektórych organizatorów zawodów w Azji i środków przeznaczonych dla imprez masowych z udziałem ponad 50 osób.
W jaki sposób zagwarantowane zostanie bezpieczeństwo uczestników w zawodach?
W wielu krajach badanych jest już kilka możliwości, spróbujmy sobie wyobrazić, jak może zmienić się nasz udział w wyścigach.
Zmniejszona liczba uczestników. Środki mają na celu zmniejszenie liczby uczestników poprzez wybór sportowców w oparciu o jeden lub więcej parametrów:
 • obszar pochodzenia , dopuszczeni są tylko sportowcy regionalni lub krajowi (których łatwiej kontrolować pod względem obszarów pochodzenia i potencjalnej zaraźliwości)
 • Wynik ITRA , dopuszczeni są sportowcy z wynikiem ITRA powyżej 700 punktów (niższy dla kobiet)
 • proponuje się dobrowolne zrzeczenie się , dobrowolne odroczenie kolejnej edycji, aby zabezpieczyć losowanie i opłatę rejestracyjną
 • dodatkowe nowe losowanie.
Zaświadczenie lekarskie. Wymagana jest specjalna nowa certyfikacja medyczna. Jak wiadomo, istnieją już różnice w certyfikatach, na przykład w niektórych krajach elektrokardiogram poddany wysiłkowi jest obowiązkowy, w innych nie. Możliwe, że mogą być wymagane dodatkowe testy, dochodzące do wniosku o przeprowadzenie prewencyjnych kontroli anty-koronawirusowych.
Samocertyfikacja. Wszyscy sportowcy muszą wypełnić oświadczenie stwierdzające, że nie zarazili się wirusem lub, że nie podlegają szczególnym ograniczeniom zdrowotnym i / lub ruchowym (czerwone obszary).
Kontrole stanu zdrowia przed wyścigiem. Skanowanie termiczne . Najbardziej ekonomiczną metodą przeprowadzenia pierwszej kontroli dla zawodników, byłby pomiar temperatury ciała za pomocą skanera twarzy. Przypuszcza się, że późnym latem urządzenia te będą coraz bardziej popularne i po znacznie niższej cenie. Stosowanie gazików . Możliwe, że wymazy zostaną użyte przed wyścigiem w czasie wystarczającym do uzyskania wyniku (2-3 dni wcześniej).
Wydarzenia przed lub po wyścigu. Pasta Party . Najsłynniejsze wydarzenie towarzyskie może zostać odwołane z powodu nadmiernej koncentracji ludzi lub zorganizowane w taki sposób, aby zapewnić większy dystans fizyczny, jak ma to już miejsce w Chinach, niestety tracąc ducha typowej dla tego wydarzenia towarzyskościTen sam los mógł dotknąć ceremonii wręczenia nagródDostarczenie nagród na podium powinno ulec niewielkim zmianom ze względu na bardziej ograniczony udział sportowców i prawie na pewno, zostanie udostępnione w transmisji na żywo w kanałach społecznościowych lub, w głównych wydarzeniach międzynarodowych, poprzez projekcję na ekranach instalowanych w wielu lokalizacjach, w której odbywa się wydarzenie, w celu zapewnienia wystarczającego dystansu społecznego.
Odprawa przed wyścigiem. Możliwe jest, że odprawa przed wyścigiem zostanie przeprowadzona online, przez Facebook, YouTube lub za pośrednictwem platform TeleConference. W niektórych przypadkach może być wstępnie zarejestrowany i opublikowany w kanałach społecznościowych wyścigu dzień przed startem.
Wyposażenie obowiązkowe. Jest bardzo prawdopodobne, że na liście wyposażenia obowiązkowego wyścigu znajdziemy dwa dodatkowe elementy: maskę ochronną i rękawiczki. Nie jest powiedziane, że oba muszą być używane podczas wyścigu, ale mogą stać się obowiązkowe przed i po wyścigu. W niektórych przypadkach może być wymagane noszenie maski ochronnej i rękawiczek w pobliżu punktów odświeżania i przez cały czas ich pobytu w zamkniętych miejscach (na przykład w schroniskach lub w obiektach sportowych wykorzystywanych jako bazy życia).
Rozpoczęcie wyścigu. Jest już pewne, że start wyścigów zostanie zorganizowany przez grupy biegaczy. Organizacja wyścigu będzie bardziej podobna do imprez masowych, takich jak maraton nowojorski, w którym biegacze są wstępnie wybierani na podstawie szeregu wymagań (CV sportowe), a w konsekwencji kierowani do określonych obszarów startowych lub czasu startu.
Punkty żywnościowe. Wiele konkursów może się odbyć, powracając do pierwotnego „ducha szlaku”, tj. Maksymalnie ograniczając zapasy żywności dostępnej w punktach gastronomicznych. W tym kontekście można było dystrybuować tylko zamknięte i uszczelnione butelki wody lub soli mineralnych. W przypadku większych stacji pomocy lub podstawy życia, batonów lub żeli energetycznych, mini paczek herbatników lub suszonych owoców, gorące napoje można podawać na odpowiednio rozmieszczonych stołach.
Maski ochronne Prawdziwy znak zapytania dotyczy rodzaju obowiązkowych masek. Doświadczenie koronawirusa uczy nas, że istnieją dziesiątki różnych modeli zarówno do użytku, jak i do certyfikacji. Jakie będą specyfikacje wymaganego typu? Jak rozwinie się branża produkcyjna tego produktu i jaka będzie jego dostępność? Czy będą maski do użytku sportowego? W tej chwili opinia większości nastawiona jest na niestosowanie maski podczas aktywności fizycznej, ale z pewnością obowiązek ten pozostanie w przypadku uczestnictwa w zawodach przed i po wyścigu. Wygląda na to, że La Sportiva i Salomon już produkują maski ochronne specjalnie zaprojektowane do biegania w terenie.
Rękawiczki. Produkt w użyciu jest niezgodny ze sportem, przynajmniej w wersji ochronnej, aby uniknąć zarażenia. Brak powietrza sprawia, że ​​rękawice nie nadają się do użytku podczas wyścigów biegowych, ale modele jednorazowe mogą być dostarczone w momencie dostępu do punktów odświeżania.
Dodatkowe kontrole zdrowia wyścigu. Niektóre międzynarodowe wyścigi na dystansach ultra, również oceniają możliwość dodatkowej kontroli stanu zdrowia podczas zawodów, ponownie za pomocą Termo Scan lub innych urządzeń. Istnieje wiele wątpliwości co do skuteczności tych kontroli stanu zdrowia podczas wyścigu ze względu na duże prawdopodobieństwo, że zawodnik w stresie może prezentować anomalne wartości spowodowane wysiłkiem sportowym lub zewnętrznymi zjawiskami środowiskowymi.
Wolontariusze Nie ma wątpliwości, że wszyscy wolontariusze wykonali wymaz w dniach poprzedzających wyścig i będą wyposażeni w maski i rękawiczki. Tego rodzaju środki ostrożności nie różnią się zbytnio od tradycyjnych, które wszyscy będziemy podlegać w życiu zawodowym do końca roku.
Aplikacja wyścigowa. W scenariuszu niedługim czasie organizator będzie musiał całkowicie zdigitalizować relacje ze sportowcami. W tym kontekście można zapewnić konkretną aplikację do zainstalowania na smartfonie sportowca. Aplikacja będzie regularnie dostarczać informacje, aby zapewnić dystans społeczny i specjalne alerty pomocne w prowadzeniu sportowca przez cały jego pobyt w miejscu wyścigu.
Podczas gdy organizatorzy na całym świecie przygotowują się, pierwsze prawdziwe testy już się rozpoczęły w Chinach. Pierwszym praktycznym przykładem jest maraton Chengdu Shuangyi .
Lokalne wydarzenie zostało zorganizowane w taki sposób, aby zagwarantować maksymalne możliwe bezpieczeństwo i najlepsze dystansowanie społeczne zgodne z przebiegiem wyścigu drogowego.
Organizator wyścigu zażądał szeregu dokumentów i narzucił zasady postępowania przed i po wyścigu , w tym:
 • zmniejszona liczba uczestników o określonym pochodzeniu geograficznym
 • przedstawienie konkretnego zaświadczenia lekarskiego
 • sprawdzanie temperatury przed wejściem do strefy odlotu
 • pozycjonowanie na linii startowej przez grupy 10 biegaczy w tym samym czasie z odlotami zaplanowanymi co 2 minuty
 • stosowanie specjalnej maski ochronnej przez cały czas
 • obowiązek działania w sposób samowystarczalny, z wyjątkiem dostępności małych butelek wody umieszczonych na rozstawionych stołach.
Podczas gdy czekamy, aby dowiedzieć się, jakie dokładnie będą wszystkie środki zastosowane w następnych wyścigach, istnieje jednak pewność, że wszyscy powinniśmy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości.

Publikowanie komentarza

2 Komentarze

 1. Jakiś redaktor powinien przeczytać i poprawić ten tekst. Wygląda jakby był tłumaczony przez automat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak też zrobimy. Jak widać pośpiech nie jest tu dobrym doradcą.

   Dziękuję za sugestie, z pewnością tekst zostanie poprawiony.

   Pozdrawiamy

   Usuń

Akceptuję prawo autora do usunięcia opinii zawierającej treści sprzeczne z prawem, wulgarne, naruszające prawa innych osób lub powszechnie przyjęte zasady współżycia społecznego, jak również treści reklamowych i spamu. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych komentarzy, które są wyłącznie prywatnymi opiniami Użytkowników i nie muszą być zgodne z punktem widzenia autora strony.