Rano, wieczorem czy w nocy? Nasze wskazówki pomogą określić optymalną porę dnia na trening.


Bieganie można praktykować niemal o każdej porze dnia i nocy. Nie potrzebujesz sali, wynajmowanej powierzchni ani harmonogramu - chyba że masz spotkanie lub prowadzisz klub. Ale wielu początkujących, ale także zaawansowanych biegaczy lubi biegać na własną rękę, aby znaleźć dla siebie odpowiednie tempo i rytm. Dzięki temu mogą stosunkowo swobodnie decydować, kiedy trenować. Ale kiedy jest najlepszy czas na trening?

Codzienna rutyna zwykle określa czas treningu...

Chronobiologia to nauka o wpływie dnia na ludzi. Ważne jest rozróżnienie między aspektami: tymi, które wynikają z wewnętrznego rytmu i tymi, które wynikają z warunków zewnętrznych. Dla większości biegaczy decydujące są czynniki wynikające z codziennej rutyny, tj. Sen, spożywanie posiłków, praca, szkoła i inne spotkania. „Po prostu” muszą się zorientować na swój styl życia i znaleźć odpowiednie okno czasowe na bieganie.

W zależności od życia zawodowego i prywatnego: osoby wykonujące pracę, które oferują niewiele regularnych godzin i które zawsze pracują dłużej wieczorem- biegają wcześnie rano. Inni robią to wieczorem po pracy. Nierzadko gospodynie domowe organizacją swój trening w ciągu dnia, a kilka osób uprzywilejowanych, które biorą prysznic w pracy, biegają podczas przerwy na obiad. Bieganie z pracy do domu, to także wariant, który zapewnia różnorodność w codziennym treningu. Wszystkie te warianty można zobaczyć na tle poszczególnych codziennych czynności.

Jak działa ciało w różnych porach dnia:
Płyn stawowy staje się nieco trudniejszy w fazie snu, mięśnie są nieruchome.  Podczas snu występuje również niedobór płynów w ciele. Należy to zrównoważyć przed porannym długim biegiem, jeśli to możliwe, nie przy kawie, która tylko pobiera więcej płynu z organizmu. Dotyczy to również po popołudniowej drzemki. Więc jeśli masz ciężkie nogi na początku porannego biegu, nie znaczy to, że nie jesteś stworzony do porannych biegów.

Czynniki psychologiczne również zmieniają się w codziennej rutynie. Subiektywne poczucie stresu jest najniższe popołudniu. Dlatego w drugiej połowie dnia masz większą ochotę biegać szybciej niż rano. Wczesna poranna senność może również prowadzić do poruszania się i koordynacji tak zaburzonej, że istnieje zwiększone ryzyko obrażeń lub kontuzji u takich osób.

Dowiedz się, jakim jesteś „chronotypem”. Jest typ poranny, który rozwija swoją największą chęć poruszania się wcześnie rano, a także toleruje wszystkie możliwe obciążenia związane z porannym treningiem. Rozważenie tego rodzaju treningu jest szczególnie ważne dla osób, które regularnie biorą udział w zawodach i ważne jest, aby były w jak najlepszej formie, a także po to aby przyzwyczaić się początkowo do niekonwencjonalnych czasów startu.

Ale nawet dla biegaczy, którzy nigdy nie biorą udziału w zawodach, warto wiedzieć, kiedy lubią biegać, a kiedy mniej. Treningi rano będą mniej problematyczne, a wieczorem będą czuć się przemęczeni podczas biegania po pracy. Nawiasem mówiąc, bieganie w nocy wcale nie jest niezdrowe; tylko długie lub szybkie biegi mogą naprawdę powodować problemy ze snem.

Spróbuj więc swoich sił w różnych porach dnia - jeśli masz taką możliwość. Pamiętaj jednak, że trening i radość z biegania zawsze zależą od ogólnej formy dnia. Możesz bawić się trzy razy późnym wieczorem i torturować się czwartego wieczoru. Nie poddawaj się również, jeśli zmagasz się z pierwszymi dwoma porannymi biegami. Może przy trzeciej próbie- będzie to wyglądać zupełnie inaczej? Nie stresuj się z zamiarem znalezienia odpowiedniego czasu na trening. Czasami opracowanie procedur wymaga czasu.

Jak już dowiesz się, kiedy bieganie jest dla ciebie najwygodniejsze, spróbuj odpowiednio włączyć go do codziennej rutyny. Może wstajesz godzinę za wcześnie i idziesz spać godzinę za późno? Może twój partner lub dziadkowie zaopiekują się dziećmi dwa razy w tygodniu wieczorem, abyś mógł wybrać się na wieczorny trening? Możesz również poruszyć temat „biegania podczas przerwy na obiad w pracy” ze swoim pracodawcą lub współpracownikami. Czasami pojawiają się niewyobrażalne okazje tylko dlatego, że raz o nich porozmawiasz. Bądź także otwarty na zmieniające się nawyki. Może to na przykład oznaczać, że musisz cofnąć czas kolacji do tyłu, aby wcześniej ukończyć trening.

Publikowanie komentarza

0 Komentarze