5 korzyści z treningu fartlek

Trening Fartlek to zabawny, różnorodny sposób treningu, który oferuje dla biegacza wiele korzyści.

Fartlek to szwedzkie słowo określające „szybką grę”. Ta forma treningu została odkryta w 1937 roku przez Szweda Gösta Holméra. W przeciwieństwie do treningu tempa i interwałów, fartlek jest niestrukturyzowanyTwoja prędkość biegania stale zmienia się z umiarkowanej na szybką  i na spokojną. Po rozgrzewce możesz biec swoją prędkością, przyspieszając na krótkich dystansach (np. Do tego drzewa, do tego domu, szybko wchodząc po zboczu, ...), a następnie biec nieco wolniej, aż złapiesz oddech i tętno spadnie. Celem fartlek jest bieganie z większą intensywnością niż bieg wytrzymałościowy. Ten ciekawy trening może być świetnym treningiem w grupie.

Trening Fartlek ma 5 głównych zalet

1. Zapewnia różnorodność w twoich biegach. To coś innego niż zwykły trening podczas długiego biegu wytrzymałościowego. Ponieważ biegasz w swoim tempie!

2. Możesz zmieniać tempo bez końca . Jedyną zasadą jest to, że zamieniasz szybkie tempa z wolnymi. Ale poza tym nie ma żadnych zasad! Możesz przygotować harmonogram, ale możesz też zrobić to „à l'improviste”, w oparciu o to, co napotkasz po drodze. To chyba najlepsze!

3. Krótki trening fartlek jest również skuteczny, ponieważ przyspieszasz tętno podczas przyspieszaniaJest wydajny i sprawia, że ​​czujesz się zadowolony!

4. Fartlek jest idealny do budowania na większą odległość. Nie ma znaczenia, czy biegasz 5 km, 10 km czy długie wybiegania. Za pomocą fartlek tniesz swój długi bieg wytrzymałościowy na mniejsze kawałki, aby mięśnie mogły lepiej przyzwyczaić się do obciążenia.

5. To sprawia, że ​​jesteś szybszy. Fartlek zabierze Cię ze strefy komfortu. W dłuższej perspektywie będziesz utrzymywał szybsze tempa coraz dłużej.

Jeśli nigdy nie praktykowałeś takiego treningu- potraktuj go jako grę, trening, z którego powinieneś się cieszyć. W ten sposób będziesz w pełni cieszyć się wszystkimi korzyściami!

źródło: https://running.nl

Publikowanie komentarza

0 Komentarze