Alkoholizm i depresja. Dlaczego byli mistrzowie Kenii proszą o wsparcie psychologiczne?

Kilka tygodni temu dwóch kolejnych biegaczy długodystansowych z Kenii zostało zawieszonych za naruszenie przepisów antydopingowych. Przypomnijmy, że ta lista kenijskich sportowców, którzy otrzymali sankcje antydopingowe w 2020 r., Obejmuje już mistrza Londynu w maratonie 2017, Daniela Wanjiru i byłego mistrza świata w maratonie, Wilsona Kipsanga. Według Daily Nation, te ostatnie zawieszenia zmusiły sportowców do złożenia wniosku do Federacji Kenii w Lekkoatletyce, aby rozpocząć program wsparcia z poradami dla sportowców zajmujących się depresją. Niezależnie od tego, czy było to spowodowane zawieszeniem dopingowym, utratą sławy lub innymi stresującymi czynnikami.

Życie po dopingu


Asbel Kiprop jest mistrzem olimpijskim i mistrzem świata na dystansie 1500 m, któremu zabroniono brać udział w zawodach przez cztery lata w 2019 r. Po nieudanym teście EPO w 2017 r. Cyprop nie zgodził się z oskarżeniem, ale w wyniku skandalu z dopingiem jego życie zmieniło się diametralnie i nie na lepsze.

„Zostałem alkoholikiem, odeszła moja żona i przyjaciele . Nigdy nie planowałem w ten sposób zakończyć kariery sportowej. ”

Jemima Sumgong , kenijska biegaczka długodystansowa, zwyciężczyni maratonu olimpijskiego w Rio i Londynie w 2016 r., Również uzyskała pozytywny wynik w EPO i zawieszona na 4 lata, a następnie 8 lat.

„Było mi ciężko, kiedy mnie usunęli. Nie było do kogo się zwrócić. Federacja Kenii w Lekkoatletyce musi utworzyć dział doradztwa, ponieważ ci ludzie też są ludźmi, chociaż zrobili coś złego . ”
Sumgong powiedziała, że ​​była bliska głębokiej depresji po skandalu z dopingiem. Opierając się na doświadczeniu, Jemima nalega, aby Federacja Kenii udzielała porad sportowcom, którzy przeżywają trudne czasy. Czy to z powodu naruszeń dopingu lub z innych powodów.


Były rekordzista świata w maratonie Wilson Kipsang poparł Sumgong w potrzebie utworzenia grupy doradczej dla sportowców. 37-letni sportowiec został zawieszony na początku tego roku.


Kipsang powiedział, że wielu sportowców, którzy zostali usunięci, sięga po alkohol „aby uniknąć stresu”, który ich otacza po tym, jak zakazano im startu w zawodach. Powiedział także, że większość sportowców, którzy zostali zawieszeni z powodu dopingu, czują się samotni, ponieważ ich towarzysze treningu ich unikają.

„Po tym, jak Departament Uczciwości w Lekkoatletyce usuwa sportowca, natychmiast traci przyjaciół i asystentów treningowych. Bardzo uderza to w stan emocjonalny. Opieka nad sportowcem jest bardzo ważna, w przeciwnym razie może on łatwo wpaść w depresję ”- mówi były mistrz berlińskiego maratonu Wilson Kipsang.
Życie po chwale


Wilfred Bungey to kolejny kenijski sportowiec, który nie poradził sobie z depresją- choć nie z powodu skandalu z dopingiem. W 2008 roku Bungei zdobył złoto olimpijskie w biegu na 800 metrów i wkrótce po odejściu z profesjonalnych wyścigów w 2010 roku stał się alkoholikiem.
„Kiedy sportowcy wygrywają, a sukces pojawia się w ich życiu, czują się bardziej samotni niż kiedykolwiek ”, opowiada Bundgey w wywiadzie, „ dlatego w życiu sportowców pojawia się alkohol i rozwiązłość. Wszystko po to, by ukryć się przed prawdziwym potworem, który ich zniszczył. ”
Bungei podkreślił znaczenie wspierania sportowców i zgodził się z Sumgong, stwierdzając, że atletyka Kenii musi dbać o swoich sportowców. Federacja nie skomentowała jeszcze możliwości uruchomienia programu wsparcia dla sportowców.
Publikowanie komentarza

0 Komentarze