Bieganie i joga: dlaczego warto je łączyć?

Obecnie, obok biegania, joga jest równie popularną formą aktywności fizycznej. Joga to cała droga życia, która pasuje również do treningu biegowego.


Wiesz już, że dla harmonijnego rozwoju ciała przydatne jest rozcieńczenie biegu innymi rodzajami aktywności fizycznej. Joga jest narzędziem do samoregeneracji na wszystkich poziomach: psychologicznym, fizycznym i duchowym. Obejmuje asany, techniki oddychania i medytację. I nawet jeśli nie zagłębicie się w praktykę duchową, znajdziecie wiele pozytywnych aspektów, które joga może dać wam w treningu.

Dlaczego joga może być tak przydatna dla biegaczy?
Asany, jako fizyczna praktyka jogi, to nie tylko ćwiczenia służące rozwijaniu elastyczności. Takie pozy praktykowali nasi przodkowie od tysiącleci. Wykonując asany, nie tylko rozładowujesz napięcie mięśni i więzadeł, je rozciągasz, ale także spowalniasz oddech, pogrążając się w stanie koncentracji i relaksu.    

ODDECH
Aby skutecznie biegać i nie zacząć dusić się po 10 minutach treningu, ważne jest prawidłowe oddychanie. Podobnie jak w bieganiu, oddychanie jogą jest kluczem. Wykonując asany, a także podczas ćwiczeń oddechowych uczysz się świadomego oddychania i obserwujesz procesy wdechu i wydechu. Regularnie ćwicząc jogiczne oddychanie, wkrótce zauważysz, jak łatwiej będzie oddychać podczas treningu, a ból w klatce piersiowej zniknie.

ELASTYCZNOŚĆ
Odpowiednio dobrane asany to sposób na delikatne rozciągnięcie mięśni, przyspieszenie ich regeneracji. Kolana najczęściej wpadają w strefę ryzyka dla biegaczy. Niektóre asany pomogą całkowicie wzmocnić nie tylko kolana, ale także mięśnie nóg, co ochroni cię przed urazami podczas joggingu.

RÓWNOWAGA
Świadoma kontrola oddychania, zdolność szybkiego wejścia w stan spokoju - wszystko, co ćwiczysz na macie, z pewnością wpłynie na twoje sukcesy w bieganiu i pomoże zachować równowagę w trudnych sytuacjach. W momencie stresu, zmęczenia i bólu, w momencie, gdy chcesz wszystko skończyć, ciało z pewnością „zapamięta” sposób na relaks.  
Jeśli interesujesz się mentalnym aspektem jogi, wówczas praktyka uspokojenia umysłu pomoże ci dostroić się do ważnej rasy, utrzymać równe nastawienie, pozbyć się negatywnych myśli, a nawet zmienić bieg w medytację. 


Czy bieganie może wpłynąć na skuteczność ćwiczeń jogi?
Joga nie tylko poprawia koncentrację, ale także wpływa na zmiany w mózgu, w tym zdolność koncentracji. W 1998 roku Fred Gage, profesor w laboratorium Instytutu Badań Biologicznych w Kalifornii,  udowodnił, że mózg jest w stanie stworzyć nowe komórki nerwowe, aby zastąpić utracone komórki. A ćwiczenia aerobowe mogą przyczynić się do wzrostu nowych neuronów.
Trening aerobowy stymuluje pojawienie się nowych komórek mózgowych w hipokampie. Obserwacje naukowców pokazują, że wzmocniony trening przez 30-40 minut stymuluje krążenie krwi w płatach czołowych mózgu. To ta część mózgu, która jest odpowiedzialna za przejrzystość uwagi i koncentracji, praktykowana w jodze.

KIEDY LEPIEJ WYKONYWAĆ PRAKTYKĘ JOGI? JEDEN DZIEŃ Z BIEGANIEM CZY ODDZIELNY DZIEŃ?
Jeśli mówimy o pełnoprawnej praktyce jogi, to po długim dystansie ważne jest, aby nie obciążać ciała i wykonywać go w innym dniu. Lekkie asany do rozciągania będą przydatne do wykonania natychmiast po biegu.

Jeśli twój harmonogram biegania jest bardzo napięty i nie pozwala ci znaleźć czasu na dodatkowy trening, po każdym biegu zwróć uwagę tylko na jedną asanę - psa twarzą do dołu . Stań w nim przez co najmniej 12 cykli oddychania.

Publikowanie komentarza

0 Komentarze