Co oznaczają kolory szlaków turystycznych?

Zależy Ci aby podczas wypadów dotrzeć w najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w danej okolicy? Nic prostszego! W tym przypadku pomocne będą wyznaczone szlaki turystyczne. Jednak mamy jedno pytanie! Co oznaczają ich kolory?

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe ma za zadanie wytyczanie oraz oznakowanie takich szklaków, które zostały podzielone na piesze (górskie, nizinne), jeździeckie, rowerowe, kajakowe oraz narciarskie. PTTK podczas znakowania tras bierze pod uwagę przede wszystkim atrakcyjność, dostępność miejsc oraz częstość ich odwiedzania. Natomiast w okolicach atrakcyjnych miejscowości coraz częściej wytacza się szlaki spacerowe, a na obszarach chronionych oznacza się ścieżki dydaktyczne.

Kolory szlaków górskich (pieszych)


Niezwykle ważną rzeczą podczas czytania znaków jest znaczenie kolorów odrębne dla poszczególnych tras. Bardzo często można spotkać się z twierdzeniem, że kolory odpowiadają stopniom trudności danej trasy, co jest zdecydowanym błędem i może przysporzyć nam kłopotów. Tak więc wyróżnia się pięć kolorów tras:

  Szlak czerwony poprowadzony jest przez najbardziej spektakularne, a jednocześnie najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca.
  (Niekoniecznie musi być szlakiem głównym)
  Szlak niebieski jest szlakiem dalekobieżnym i wiąże się z pokonywaniem dużych odległości. 
  Szlak żółty jest to krótki szlak łączący i dojściowy
  Krótki szlak dojściowy do jakiegoś miejsca, do którego dojście szlakiem dalekobieżnym byłoby nieciekawe, niekorzystne lub niemożliwe.

  Szlak krótki, najkrótsza droga do charakterystycznych miejsc regionu- szlak łączący.


  Znak podstawowy opatrzony jest trzema poziomymi kreskami, gdzie zewnętrzne paski są koloru białego a pasek środkowy w kolorze szlaku. Znak początku/końca szlaku – to białe kółko, w środku, którego znajduje się koło w kolorze szlaku. Znaki skrętu informujące o zmianie przebiegu/kierunku szlaku występują z załamaniem pod kątem 90 lub 135 stopni.  Umieszczane są one przed skrętem, natomiast strzałka malowana jest za miejscem zmiany kierunku szlaku. Natomiast, aby zwrócić uwagę turysty na niespodziewaną zmianę kierunku przebiegu szlaku lub w terenach trudnych orientacyjnie nad znakiem podstawowym umieszcza się biały wykrzyknik. Wszystkie znaki umieszczane są nie rzadziej, niż co 200 metrów od siebie tak aby nikt nie zboczył z trasy i nie zgubił się.  Na naszej drodze możemy również spotkać kombinacje szlaków, co oznacza, że poszczególne trasy idą równolegle lub krzyżują się. Co więcej na trasach można znaleźć tzw. znaki specjalne; umieszczane na szlakach przebiegających niedaleko miejsc wartych zobaczenia: biały trójkąt z wnętrzem w kolorze szlaku informuje nas, że niedaleko znajduje się punkt widokowy, strzałka w białym prostokącie – obiekt noclegowy a białe półkole z mniejszym kolorowym w środku zaprowadzi nas do źródła wody.


  Warto zapoznać się z kolorami szlaków, zwłaszcza wtedy kiedy wybieramy się w góry. Pomoże nam to dobrać odpowiednią trasę ze względu na to ile chcemy przejść/ przebiec i zobaczyć.

  Publikowanie komentarza

  1 Komentarze

  Akceptuję prawo autora do usunięcia opinii zawierającej treści sprzeczne z prawem, wulgarne, naruszające prawa innych osób lub powszechnie przyjęte zasady współżycia społecznego, jak również treści reklamowych i spamu. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych komentarzy, które są wyłącznie prywatnymi opiniami Użytkowników i nie muszą być zgodne z punktem widzenia autora strony.