Najstarszy biegacz świata pochodzi ze Świdnicy- ukończył 110 lat!

Jak informuje na swojej stronie swidnica.naszemiasto.pl Stanisław Kowalski ze Świdnicy kończy dziś 110 lat. Senior nadal jest w dobrym zdrowiu, choć już nie biega. Ale jeszcze 6 lat temu ustanowił rekord Europy w biegu na 100 m w swojej kategorii wiekowej.

Jeśli ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości co do wieku Stanisława Kowalskiego ze Świdnicy, który 14 kwietnia skończył 110 lat, to rok temu rozwiał je zdobyty przez wicestarostę świdnickiego dokument. Potwierdza on niezbicie, że senior, który 6 lat temu ustanowił rekord Europy w biegu na 100 m w swojej kategorii wiekowej, a na Drużynowych Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów w Toruniu zdobył kilka złotych medali urodził się w 1910 roku- czytamy na stronie świdnickiego portalu.

Na sportową arenę Stanisław Kowalski wszedł w wieku 104 lat, ale za to przytupem.
Podczas 10. halowych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu przebiegł 60 m w 20 sekund i zdobył złoty medal! Najcenniejszy krążek wywalczył też w dwóch innych konkurencjach: pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. W pierwszej uzyskał rezultat 3.65 metra, w drugiej 7.14 metra. ,
Rok wcześniej został Mistrzem Świata. „Setkę” przebiegł w czasie 34 sekund. Próbował pobić rekord świata, który należy w tej kategorii wiekowej do 103-letniego Japończyka (przebiegł on 100 metrów w 28 sekund). Wyczyn się nie udał, ale świdniczanin i tak wpisał się do historii.
Pan Stanisław urodził się 14 kwietnia 1910 roku Rogówku, a ochrzczony został w kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Gowarczowie w województwie świętokrzyskim (wtedy pod zaborem rosyjskim, dlatego zapis w księdze parafialnej został wykonany cyrylicą.
Do Świdnicy przeprowadził się w roku 1979 i obecnie mieszka na osiedlu Zawiszów ze swoją 79-letnią córką- opisuje w artykule swidnica.naszemiasto.pl