Od 2007 r. Stany Zjednoczone zabroniły słuchania muzyki podczas zawodów: używanie słuchawek jest uważane za rodzaj „muzycznego dopingu”Od 2007 r. Stany Zjednoczone zabroniły słuchania muzyki podczas wyścigu: używanie słuchawek jest uważane za rodzaj „muzycznego dopingu”. We Włoszech używanie jest zabronione w wyścigach torowych i szosowych, gdy do zdobycia jest tytuł lub ranking drużynowy czy nagrody pieniężne. 
ZALETY / WADY -  Oprócz przepisów dotyczących używania słuchawek podczas wyścigu, są jednak pewne stałe punkty. Pomijając doping muzyczny , korzystanie ze słuchawek jest z pewnością instrumentem, który może psychicznie pomóc poświęcić czas tym, którzy trenują na długich dystansach lub regularnie biegają w samotności. Z drugiej strony może niebezpiecznie obniżyć próg uwagi przy kontroli oddychania i mechanice biegu.
OSTATNIE BADANIA -  Niedawne badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu Sassari, które rozpoczęło się w marcu dwa lata temu, a następnie opublikowało w EUROPEJSKIM DZIENNIKU FIZJOLOGII STOSOWANEJ, jest bardzo interesujące pod tym względem. Przetestowali grupę 50 wolontariuszy w wieku od 18 do 25 lat, dzięki czemu przeprowadzili serię dwuminutowych powtórzeń na bieżni (przy prędkościach od 8 do 12 km na godzinę przy muzyce od 80 do 85 decybeli lub bez muzyki). I odkryli, co następuje. Przy prędkościach 8 i 10 km na godzinę mechanika wyścigowa grupy mężczyzn jest dość słaba. Stopa spoczywa na ziemi bardzo ciężka. Problem znika natomiast z prędkością 12 km na godzinę. To znaczy bieganie co najmniej 5 minut na kilometr. 
KOBIETY -  U pań nie zauważono tego problemu... Z pewnością najszersza konformacja miednicy i jej biomechanika biegania różni się od męskiej. Oczywiste jest, że przy niskich prędkościach muzyka jest głównym źródłem uwagi dla biegaczy Wraz ze stopniowym wzrostem prędkości, koncentracja i uwaga sportowców i biegaczy jest całkowicie skupiona na mechanice wyścigu i wysiłku.

Publikowanie komentarza

0 Komentarze