Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich odbędzie się w planowanym terminie [KOMUNIKAT]

Okres wakacyjny i zaplanowany termin Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich zbliża się wielkimi krokami..
Komunikat ten i zasady, które chcemy przyjąć w realizacji są zbliżone do tych, które ogłosiliśmy na Supermaratonie Gór Stołowych- czytamy w komunikacie wydanym przez organizatorów DFBG.
foto: https://www.facebook.com/DolnoslaskiFestiwalBiegowGorskich/

My, jak i dziesiątki innych organizatorów stanęliśmy w trudnej sytuacji organizacyjnej i finansowej. Czy za kilka tygodni będziemy mogli zorganizować planowaną i wyczekiwaną przez uczestników imprezę? Czy wszystkie prace związane z przygotowaniem zawodów, rozpoczęte już na jesieni poprzedniego roku, pójdą na marne? Wierzymy, że nie- dodają.
Być może lada dzień usłyszymy, że ograniczenia w naszym codziennym funkcjonowaniu (także eventowym) zostaną zniesione i będziemy mogli w pełni cieszyć się swobodą życia i działania. Jednak nie wiemy czy nastąpi to za tydzień, dwa czy za miesiąc. Jako organizatorzy musimy mocno zintensyfikować bezpośrednie działania już minimum na miesiąc przed imprezą. Krótszy czas nie daje nam możliwości zorganizowania imprezy na odpowiednim poziomie. Dlatego zbliżył się czas decyzji. Po konsultacjach i rozmowach prowadzonych z samorządami, gospodarzami terenu, firmami współpracującymi jak i samymi wolontariuszami podjęliśmy decyzję, że...

DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH ODBĘDZIE SIĘ W TERMINIE 16-19 LIPCA 2020 
Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne zadanie i być może część z Was nie będzie chciała brać udziału w biegu w obecnej sytuacji. Oczywiście rozumiemy to i tak jak pisaliśmy już w poprzednim komunikacie (http://dfbg.pl/informacje/aktualnosci/65-1-komunikat) jest dla Was przygotowana alternatywa późniejszych startów.
Dlaczego jednak zdecydowaliśmy się nie przenosić terminu zawodów?
📍 Dlatego, że uważamy, że organizacja takiego przedsięwzięcia biegowego, który w swej idei odbywa się w terenie niezamieszkanym, rozproszonym na kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrach nie powoduje zagrożeń większych niż dopuszczone już m.in. działalności marketów budowlanych, galerii czy organizacji wesel do 150 osób;
📍Dlatego, że osoby biorące udział w takich wydarzeniach raczej nie mają problemu ze zdrowiem i raczej nie zagraża im bezpośrednio duże niebezpieczeństwo;
📍Dlatego, że całość imprezy przygotowujemy na zmienionej formule, która jest zgodna z obecnie obowiązującymi nakazami i regułami dotyczących bezpieczeństwa;
📍Dlatego, że planowana jest w Polsce organizacja jeszcze większej imprezy tj. Biegu Rzeźnika w terminie poprzedzającym nasze wydarzenie, która rozgrywać się będzie na podobnych zmienionych zasadach organizacyjnych. Zgody i nawet patronat otrzymała od Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Rozwoju czy Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych;
📍Dlatego, że uważamy, że jeśli teraz - w okresie wakacyjnym - nie jest bezpieczne przeprowadzenie takich wydarzeń to na jesieni, za pół, czy za rok - tak samo lub bardziej będzie to problematyczne. Z wypowiedzi specjalistów jak i rządu słyszymy coraz częściej że wirus nie minie, że musimy nauczyć się z nim żyć. Jeśli nie teraz? To kiedy?;
📍Dlatego, że my, ale także i dziesiątki firm współpracujących przy organizacji takich eventów stoi na krawędzi bankructwa i jeśli po 3-4 miesiącach przestoju nie powrócimy do naszych działalności to setki, a nawet tysiące osób z całej polski straci swoje miejsca pracy a budżet państwa nadal nie będzie mógł powrócić do normalności;
📍 Dlatego, że po rozmowach z samorządami lokalnymi, pracownikami Parku Narodowego czy innymi gestorami hoteli, pensjonatów, restauracji mamy pełne poparcie i zielone światło do działań. Brak szybkiego odmrażania i pobudzania lokalnej przedsiębiorczości (szczególnie w miejscowościach turystycznych czy uzdrowiskowych) spowoduje katastrofalne skutki plajty wielu firm, a w dalszej konsekwencji upadek budżetów małych gmin i miast;
Jako organizatorzy chcemy jednak działać z rozsądkiem oraz zgodnie z obecnie panującymi rozporządzeniami i ograniczeniami. Dlatego zmieniliśmy pewne formuły i zasady aby spełniały wymagania, choć nie zrezygnowaliśmy i nie musieliśmy rezygnować z wielu elementów organizacyjnych, które nadają klimat i sens organizacji biegu.
Poniżej lista najważniejszych zmian dostosowujących Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich do realiów związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.
Najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej, zachęcamy Was do ponownego zapoznania się z regulaminem: www.dfbg.pl/regulamin
1️⃣ Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich to biegi towarzyskie z rejestrowaniem czasów do celów poglądowych.
2️⃣Start poszczególnych biegów został wydłużony, rozpocznie się 1,5 godziny wcześniej i będzie miał charakter interwałowy co ok. 10 sekund, tak, aby uczestnicy mogli pokonywać trasę w rozproszeniu, a miejsce startu nie powodowało nagromadzenia biegaczy. Każdy z uczestników otrzyma inną godzinę startu o której poinformujemy na stronie organizatora oraz na e-mailu.
3️⃣ Trasy biegu – na chwilę obecną większych zmian nie przewidujemy. Jednak tak na 100% będziemy wiedzieć jak otrzymamy odpowiedzi na nasze pisma urzędowe a jest ich kilkadziesiąt !) Największą obawę mamy o odcinki na trasie 240km i 130km, które przekraczają granicę państwa z Czechami. Być może do czasu zawodów będzie już możliwe swobodne przekraczanie granicy, jednak dla pewności szykujemy alternatywę na te odcinki, która będzie prowadzić po polskiej stronie. O zmianach i decyzjach będziemy informować na naszych stronach i myślimy, że będzie to nie później niż do 30 czerwca.
4️⃣ Strefa mety zostanie ograniczona do minimum – nie będzie możliwości pozostania w niej dłużej niż odbiór medalu. Nie będzie też możliwe przebywanie w tej strefie osób towarzyszących i kibiców.
5️⃣ Posiłek regeneracyjny dla kończących bieg będzie wydawany w zamkniętym opakowaniu na wolnym powietrzu.
6️⃣ Organizacja punktów odżywczych zostanie lekko zmodyfikowana: – wolontariusze będą zaopatrzeni w maseczki i rękawiczki jednorazowe przez cały czas. Każdego zawodnika przed wejściem na punkt będzie obowiązywała dezynfekcja rąk (płyn zostanie wystawiony), produkty żywnościowe będą opakowane, pobierane samodzielnie. Nie będzie możliwości odpoczynku na punkcie. Nad całością porządku będą czuwać wolontariusze.
7️⃣ Biuro zawodów – praca biura stacjonarnego została ograniczona do minimum. Część jej obowiązków zostało przeniesionych do działania on-line. Każdy zawodnik będzie zobligowany do samodzielnego wydrukowania i wypełnienia karty zawodnika. Na tej podstawie zostanie wydany pakiet z numerem startowym i chipem. Godziny Biura Zawodów będą odpowiednio wydłużone. Odprawa zawodników on-line.
8️⃣ Strefa expo – ograniczona lub brak – w zależności od aktualnych wytycznych.
9️⃣Ceremonia zakończenia – będzie podzielona na mniejsze uroczystości z rozbiciem na poszczególne biegi .Odbędą się tylko dla nagrodzonych, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
🔟 Konkurso-losowanki i koncert – ponieważ te części imprezy zawsze cieszyły się dużą frekwencją i wzbudzały wiele emocji, postanowiliśmy zrobić Wam niespodziankę i zorganizować je… on –line. Odbędą się 3 dni po imprezie. Gwarantujemy wspaniałą zabawę.
1️⃣1️⃣ Każdy zawodnik powinien być zaopatrzony w maseczkę przez cały czas trwania imprezy – obowiązkowe jej użycie będzie wymagane w miejscach skupisk ludzkich, pomieszczeniach zamkniętych.
Mamy na uwadze, że sytuacja dynamicznie się zmienia, dlatego jeśli obostrzenia będą mniejsze, oczywiście będziemy odpowiednio dostosowywać się do klasycznej formuły imprezy. Niemniej musimy brać także pod uwagę wariant mniej optymistyczny, włącznie z zakazem jej przeprowadzenia - jeśli decyzją władz jednak nie będziemy mogli przeprowadzić wydarzenia. Na chwilę obecną mamy pierwsze zgody lokalne dlatego zabieramy się do roboty, a Wam sugerujemy zabierać się za treningi!
Liczymy na Wasze zrozumienie, śledźcie nas na bieżąco i trzymajmy kciuki za pomyślny finał!

Z pozdrowieniami,
Piotr Hercog
Fundacja Maratony Górskie

Publikowanie komentarza

0 Komentarze