Jazda na rowerze w treningu biegacza

Jako biegacz robisz największe postępy w treningu biegowym. Jednak dodatkowe treningi na rowerze mogą zwiększyć Twoją sprawność.

Jako biegacz musisz stale uważać na przeciążenia. Pytając stu biegaczy, którzy byli wcześniej kontuzjowani- ponad 90 odpowie twierdząco. Nie każdy biegacz jest równie podatny na obrażenia, ale wszyscy mamy granice. Jeśli je przekroczysz, możesz nabawić się kontuzji. Urazy mogą mieć różne przyczyny: zbyt szybkie bieganie lub za duży kilometraż, źle dobrane obuwie lub trening na zbyt twardych nawierzchniach ...
Z czasem każdy biegacz, na tyle poznaje swój organizm, że wie jaki kilometraż tygodniowy jest dla niego odpowiedni. Wie ile kilometrów tygodniowo może biegać, w jakim tempie i intensywnościąKażdy organizm ma jakąś granicę i należy to uszanować, nawet jeśli uważasz, że możesz biegać więcej...
W teorii treningu obowiązuje złota zasada: trenuj tak szczegółowo, jak to możliwe. Dla biegacza oznacza to, że robisz największe postępy, biegając, rowerzysta jeżdżąc rowerem i tak dalej. Relatywnie mało jest „transferu” z jednego sportu do drugiego. Najlepszy biegacz nie będzie w stanie konkurować z najlepszym rowerzystą i odwrotnie, nawet jeśli obaj mają doskonałą wytrzymałość i równie wysokie VO2 max.
[Klikając w reklamę, przyczyniasz się do rozwoju naszego portalu]

Nie oznacza to, że jako biegacz nie możesz korzystać z treningu na rowerze. Przeciwnie, uprawianie sportu alternatywnego jako dodatkowego treningu jest jak najbardziej wskazane. Na przykład: limit obciążenia dla biegania wynosi 80 kilometrów na tydzień. Jeśli następnie połączysz swoje treningi biegowe z dodatkowym treningiem rowerowym, który zapewni dodatkową stymulację podstawowej wytrzymałości, poprawisz swoje warunki biegowe w „odpowiedzialny” sposób. Ponieważ prowadzenie długiego treningu na rowerze jest mniej obciążające niż bieganie.
Należy jednak uważać, aby nie przesadzać z treningiem na rowerze, pomimo niewielkiego ryzyka przeciążenia. Nie ma sensu jeździć na rowerze od 3 do 4 godzin. Twoje plecy i kolana muszą przyzwyczaić się do nowej formy wysiłku. Ponadto musisz upewnić się, że trening rowerowy nie utrudnia regeneracji po treningach biegowych. Jazda na rowerze do 2 godzin raz lub dwa razy jako dodatkowy trening jest wystarczający.
Jeśli doznałeś kontuzji, możesz oczywiście ćwiczyć więcej na rowerze. Jeżdżąc na rowerze, utrzymujesz kondycję, aby po kontuzji łatwiej było rozpocząć trening biegowy i szybko wrócić do poprzedniego poziomu sprawności biegowej. 


źródło: RED

[Klikając w reklamę, przyczyniasz się do rozwoju naszego portalu]

Publikowanie komentarza

0 Komentarze