Garmin zapłacił kolosalną kwotę za dostęp do danych!

Garmin zapłacił potężny okup za dostęp po ataku ransomware. Kwota jaką Garmin zapłacił za specjalny klucz do złamania zaszyfrowanych danych, kosztował 10 milionów dolarów!


Zapewne pamiętasz sytuację w ostatnim czasie, kiedy to dostęp do aplikacji Garmin był praktycznie niemożliwy. Firma swego czasu podawała publicznie informację o awarii- w rzeczywistości Garmin padł ofiarą ransomware- złośliwego oprogramowania, które szyfruje wszystkie dane.

Jedyną możliwością na odzyskanie danych jest złamanie mechanizmu szyfrowania, które jest praktycznie niemożliwe. SpiderWEB na swojej stronie informuje, że ransomware, który złamał Garmina to WastedLocker, który po dzień dzisiejszy nie został złamany przez specjalistów. 

W przypadku gdyby Garmin postanowił unieś się honorem, oznaczałoby najprawdopodobniej utratę danych. Okup w wysokości 40 milionów złotych musiał zostać zapłacony- informuje strona bleepingcomputer gdyż klucz do odszyfrowania danych mogli zdobyć tylko od hakerów, którzy zażądali okupu.

Twórcy (twórca?) WastedLocker przedstawiają się jako Evil Corp, a ich ransomware zdążył już wyrządzić szkód na łącznie, według szacunków, ponad 100 mln dol. Garmin przekonuje, że w wyniku ataku nie zostały wykradzione żadne poufne dane klientów. Wszystkie usługi Garmina powinny już funkcjonować normalnie- czytamy na stronie SPIDERWEB

źródło: spiderweb.pl

Publikowanie komentarza

1 Komentarze

  1. Jestem pewien, że użytkownicy Garminów, to mocna społeczność, ludzie o silnych charakterach - łatwiej im znieść informację, że stracili swoje dane i wszystko trzeba budować od początku, niż zaakceptować współpracę z bandytami. Jeżeli sprawa zapłacenia okupu przez Garmina potwierdzi się, to nigdy więcej nie kupię żadnego ich produktu.
    Mam nadzieję, że to nie jest prawda. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Akceptuję prawo autora do usunięcia opinii zawierającej treści sprzeczne z prawem, wulgarne, naruszające prawa innych osób lub powszechnie przyjęte zasady współżycia społecznego, jak również treści reklamowych i spamu. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych komentarzy, które są wyłącznie prywatnymi opiniami Użytkowników i nie muszą być zgodne z punktem widzenia autora strony.