Międzynarodowa Sztafeta Górska- rozmowa z Olgą Słoniną Tamul

Międzynarodowa Sztafeta Górska, to można by powiedzieć "młodsza siostra" DFGB. Osobiście miałem okazję dwukrotnie przebiec trasę SOLO, czyli całą trasę Międzynarodowej Sztafety Górskiej. Za pierwszym podejściem do zupełnie nieznanej wcześniej trasy- finalny wynik był bardzo zadowalający, za drugim- nie chciałbym rozdrapywać ran... 

foto: Małgosia Telega


Dziś jednak nie będzie o uczuciach towarzyszących podczas tych zawodów, a o organizacji tej wyjątkowej imprezy, która moim skromnym zdaniem- powinna zagościć w kalendarzu każdego miłośnika biegów górskich. 

Nasz portal postanowił porozmawiać z Olgą Słoniną- Tamul, która działa w teamie organizacyjnym imprez Piotrka Hercoga i Fundacji Maratony Górskie od samego początku. 

Olga, na początek dość oczywiste pytanie:
Skąd pomysł na organizację biegu górskiego w formie sztafety?

Ha! O odpowiedź na to pytanie trzeba byłoby poprosić samego Herciego bo to on stoi za pomysłem i organizacją takiej formuły zawodów. Jednak gdy zaczynaliśmy trzy lata temu - takiej imprezy, w takiej formule, a przede wszystkim na górskim terenie nie było. Biegów indywidualnych jest dużo, a zespołowych w których walczysz nie tylko o swój wynik ale całego zespołu? Mi się wydaje, że było mało a teraz... sam wiesz...

Ile osób zaangażowanych jest w organizację Międzynarodowej Sztafety Górskiej?

W organizację Sztafety Górskiej zaangażowane jest grono organizatorów liczące ponad 15 osób, do tego oczywiście wolontariusze z Załogi Górskiej oraz osoby, które z roku na rok dołączają do naszego teamu. Łącząc siły ORG i WOLO tegoroczną Sztafetę Górską zorganizuje blisko 80 osób.


Po wcześniejszej edycji COVID Maratonu Gór Stołowych i Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich, doszło do nas wiele pozytywnych opinii na temat organizowanych przez Was biegów. Jak bardzo COVID pokrzyżował plany na organizację i jak w czasach pandemii wygląda organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia?

Pierwotnie Sztafeta Górska miała odbyć się w pierwszy weekend kwietnia, jednak ze względu na sytuację jaką jest COVID zmuszeni byliśmy przełożyć wiosenny termin imprezy na ostatni weekend sierpnia. Wiadomo, obecne czasy i sytuacja na nikogo dobrze nie wpływają. Nikt nie był pewny co nas spotka. Jednak dzięki wspólnej pracy z lokalnymi władzami i partnerami, wdrażając własne procedury oraz dostosowując się do panujących obostrzeń mogliśmy zorganizować SGS i DFBG a teraz Sztafetę Górską- choć łatwo nie było.


Jak długo trwa przygotowanie takich zawodów jak Międzynarodowa Sztafeta Górska?

Okrągły rok. Fundacja Maratony Górskie jest organizatorem czterech imprez. Zimowego Półmaraton Gór Stołowych, Sztafety Górskiej, Supermaratonu Gór Stołowych oraz Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Tak naprawdę pracę nad kolejnymi edycjami zaczynamy już od września. Tak więc w ten weekend robimy Sztafetę, mamy chwilę na oddech i siadamy już do pracy planując sezon 2021.

Jakie to uczucie być organizatorem wydarzeń biegowych, na które przez cały rok czeka duża część sympatyków biegów górskich w naszym kraju?

No ekstra! Naprawdę super! Dla nas organizatorów najważniejsi są zawodnicy i ich feedback. Z roku na rok staramy udoskonalać nasze imprezy i myślę, że nam to całkiem dobrze wychodzi.

Co Twoim zdaniem jest najtrudniejsze podczas organizowania Międzynarodowej Sztafety Górskich?

Wiesz, nasz zespół podzielony jest na kilka sekcji i każda z nich spotyka się z jakimiś trudnościami. Część zespołu zajmuje się biurem zawodów, kolejna logistyką a pozostała świadczeniami, zamówieniami, mediami czy komunikacją. Myślę, że cały trud pracy spada jednak na Dyrektora Zawodów ;) . Organizacja biegów ultra dla tak dużej społeczności biegaczy wymaga od nas dużego poświęcenia czasu. Czasami występują sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przeskoczyć ale szukamy rozwiązań. Myślę, że każdy z naszej ekipy organizacyjnej odpowiedziałby Tobie wyczerpująco na to pytanie. Nie mniej jednak w moim dziale (media i komunikacja) chyba najtrudniejszą rzeczą jest pokierowanie zawodników w kierunku regulaminu - tak aby czytali regulamin zawodów i szukali w nim odpowiedzi na pytania, które do nas kierują. Więc Drodzy Zawodnicy, jeśli to czytacie: czytajcie regulamin każdych zawodów.

Maraton Gór Stołowych, Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich czy Międzynarodowa Sztafeta Górska- które z tych wydarzeń skradło Twoje serce?

Osiem lat temu przyjechałam na pierwszą edycję DFBG i zostałam do dziś. Chociaż uwielbiam nasze mniejsze imprezy tak nie wyobrażam sobie nie być na DFBG.

Od organizatora kilka zdań dla uczestników tegorocznej edycji biegu.

Drodzy biegacze,
Sztafeta Górska odbywa się na zmienionych zasadach. Te zawody są dla Was ale to zarówno w Was i w nas jest odpowiedzialność. To Wy będziecie na trasie zawodów i to Wasze postępowanie jest najważniejsze. Wszyscy widzimy, że społeczeństwo potrzebuje aktywności fizycznej, zawodów i spotkań. Bądźcie odpowiedzialni i stosujcie się do naszych wskazówek. No i... bawicie się dobrze. Niech wam łydka luźną będzie!


RED

Publikowanie komentarza

0 Komentarze